Agresywny rak prostaty – Historia Ken’a George’a

Ostatnio bardzo poruszyła nas historia Ken’a George’a, którą opisał na Cancernetuk pod linkiem. Opowiada on o swojej walce z agresywnym rakiem prostaty i o tym jak sam pomógł sobie w chorobie. Uznaliśmy, że w historii znalazło się wiele ważnych, z punktu widzenia chorujących, informacji, dlatego zdecydowaliśmy się ją przybliżyć.

Agresywny rak prostaty – Jak potoczyła się historia Ken’a George’a?

Ken George w wieku 68 lat, podczas wizyty lekarskiej, poprosił o wykonanie testu PSA, ale lekarz go zniechęcił, gdyż nie zauważył u niego żadnego niepokojących objawów układu moczowego, a test PSA określił jako niedokładny. Dwa lata później, po przekroczeniu siedemdziesiątego roku życia, mężczyzna ponownie poprosił o zbadanie poziomu PSA. Tym razem lekarz wykonał również badanie doodbytnicze (DRE), które potwierdziło nienaturalne zmiany w prostacie. Następnego dnia pacjent dowiedział się, że jego poziom PSA wynosi 188 ng / ml, czyli nieco ponad 50 razy ponad normę!

Ken został przyjęty natychmiast do szpitala, gdzie biopsja prostaty potwierdziła obecność agresywnego raka (Gleason Score 8). Skany kości i MRI wykazały natomiast, że choroba rozeszła się poza torebkę prostaty i do węzłów chłonnych, ale na szczęście nie rozprzestrzeniła do innych części ciała. 

Leczenie agresywnego raka prostaty

U Kena zastosowano terapię hormonalną Zoladex’em. Terapia tego rodzaju powstrzymuje przysadkę mózgową wytwarzając LHRH (hormon), który sygnalizuje jądrom wstrzymanie produkcji testosteronu. Powoduje to, że komórki rakowe mają mniejsze szanse na rozprzestrzenienie się, a guzy kurczą się, przynajmniej początkowo. Następnie zalecono 7-tygodniową radioterapię prostaty i miednicy przy jednoczesnym przyjmowaniu zastrzyków Zoladexu co 3 miesiące oraz codzienną  dawkę Bicalutamid 50mg.

PSA obniżyło się do <0,05 ng / ml w 2015 r i w przeciwieństwie do innych mężczyzn, Ken nie odczuwał większych skutków ubocznych po wszystkich otrzymanych terapiach. W 2017 r. przestał przyjmować Zoladex, a ostatni wynik poziomu PSA spadł do 0,23, nawet przy poziomie testosteronu 19-20 nmol / L.

W jaki sposób Ken sam wspomagał swoje leczenie?

Mężczyzna twierdzi, że regularne ćwiczenia i utrzymywanie niskiej wagi pomogły mu zapobiec wielu skutkom ubocznym Zoladexu, takim jak zmęczenie i osłabienie mięśni.

Ogromne znaczenie miała zmiana diety. Uczestniczył on w jednym z wykładów profesora Roberta Thomasa i pierwszą zmianą, jaką wprowadził po diagnozie było zaprzestanie przyjmowania wszystkich tabletek z witaminami i minerałami branych od lat. Badania naukowe pokazują, że nadmiar selenu, witaminy E i cynku oraz witamin i folianów może przyspieszyć rozwój raka. Przestał też przyjmować tabletki Omega-3 z olejem rybnym ponieważ przeczytał w pracach naukowych NCI (Narodowy Instytut Raka), że zwiększają one ryzyko agresywnego raka prostaty.

Żona Ken’a poszukiwała również wartościowych informacji związanych ze zdrową dietą i przepisami, które mogą pomóc w zapobieganiu progresji raka i odkryła, że należy zrezygnować ze spożywania produktów mlecznych i czerwonego mięsa. Pacjent zaczął jeść dużo kolorowych warzyw i owoców, bogatych w witaminy, minerały, błonnik i polifenole. Przestudiowanie książki prof. Roberta Thomasa „Styl życia po raku”  (najnowsze wydanie to “Keep Healthy after Cancer”) dało mu następne cenne wskazówki. Rozpoczął zażywanie dwóch kapsułek Pomi-T codziennie od września 2014 r. po tym, jak ocena suplementu w badaniu klinicznym została opublikowana w światowym czasopiśmie naukowym Nature Journal.

Rady Ken’a George’a – Leczenie agresywnego raka prostaty

Ken George zaleca przeprowadzać test PSA raz do roku, od 50 roku życia lub nawet w wieku 40 lat, jeśli twój ojciec miał raka i jesteś obciążony genetycznie. Nawet, jeżeli mówi się o testach PSA, że są niedokładne, jego poziom jest często pierwszym wskaźnikiem możliwych problemów, więc można wykonać więcej testów, aby zdiagnozować ewentualną chorobę.

Prawidłowy poziom PSA dla mężczyzn w wieku 50 lat wynosi 3 ng / nl, 60 lat, 4 ng / ml i 70 lat, 5 ng / ml. Wyniki PSA powyżej tego poziomu lub wzrost poziomu PSA o 50-100% w krótkim okresie (np. jednego roku) powinny prowadzić do dalszych badań w celu potwierdzenia, czy to tylko łagodnie powiększony gruczoł prostaty, czy coś poważniejszego. Wiadomo bowiem, że infekcja gruczołu krokowego lub pęcherza może również podnieść poziom PSA.

Wnioski na temat leczenia i zapobiegania rozwoju raka prostaty u mężczyzn

Raka prostaty można wyleczyć, jeśli zostanie wcześnie zdiagnozowany, a nawet w sytuacji, gdy stan jest już zaawansowany, jak w powyższej historii. Szansa na wyleczenie jest zdecydowanie większa, gdy sami będziemy aktywnie uczestniczyć i wspomagać leczenie poprzez zmianę stylu życia i dietę.

Profesor Robert Thomas w swoim najnowszym wydaniu książki “Keep Healthy after Cancer” obala mity i prezentuje dowody naukowe dotyczące wpływu stylu życia i aktywności fizycznej na zdrowie człowieka. Pokazuje, jak zapobiegać chorobom nowotworowym, wspomagać ich leczenie, łagodzić skutki oraz poprawiać jakość życia.

– Jest coraz więcej dowodów naukowych sugerujących, że odpowiednia dieta oraz zdrowy styl życia mogłyby zapobiec co najmniej 50% zachorowań na raka. To aspekty istotne także podczas choroby – mówi ekspert w jednym ze swoich programów online. – Moim celem jest odkrycie sposobów rozprzestrzeniania się raka, zatrzymanie jego progresji oraz zmniejszenie prawdopodobieństwa nawrotu – dodaje.

 

Katarzyna Scheffler

 

Related Blogs