Potencjalne przeciwnowotworowe mechanizmy fitochemikaliów

1. Właściwości przeciwutleniające

Najczęściej wyróżnianym mechanizmem zapobiegania nowotworom jest ich aktywność przeciwutleniająca, Liczne badania kliniczne z udziałem znanych powszechnie czynników rakotwórczych potwierdziły właściwości przeciwutleniające fitochemikaliów.

Jeden eksperyment dotyczył triklokarbanu, powszechnie występującego w detergentach i środkach czyszczących. Zdrowe komórki narażone na działanie triklokarbanu mają tendencję do mutowania w komórki przednowotworowe, jednak ilość i szybkość karcynogenezy została znacznie zmniejszona poprzez dodanie kurkuminy [Sood].

W innym badaniu stwierdzono, że ochotnicy, którzy jedli dietę bogatą w kempferol (cebula, jarmuż, pory, brokuły, kasza gryczana, czerwone winogrona, herbata, jabłka), na podstawie analizy surowicy i moczu, poprawili aktywność SOD (obrona komórek przed toksycznym działaniem wolnych rodników tlenowych) i wyższe stężenie tych polifenoli w moczu [Kim].

Szczury narażone na dym papierosowy otrzymujące indolo-3-karbinol, fitochemiczny produkt bogaty w warzywa krzyżowe (kapusta, brukselka, brokuły, kalafior, rzepa, rzodkiewka, jarmuż, rzepak, rukiew wodna, rukola, chrzan i gorczyca), miały niższy wskaźnik raka płuc niż te, którym nie podano idola-3-karbinolu [Morse 1990].

Badania pacjentów spożywających dużo cebuli w posiłkach, które podniosły poziom kwercetyny w surowicy, wykazały obniżone poziomy metabolitów oksydacyjnych, w tym 8-hydroksydeoksyguanozyny (8-OHdG), markera uszkodzenia i naprawy DNA [Boyle, Wu].

Badanie kliniczne z Singapuru dało chińskim palaczom 170 g rzeżuchy dziennie bogatej w indolo-3-karbinol i wykazało podobny wpływ na markery uszkodzenia DNA w moczu [Hecht].

Dowiedziono, że marynowanie mięsa w rozmarynie i tymianku obniża poziom rakotwórczych amin heterocyklicznych (HCA) w surowicy o 87% w porównaniu z osobami, które jedzą mięso bez marynowania w ziołach [Smith].

2. Zmniejszenie przewlekłego stanu zapalnego

Kolejnym kluczowym mechanizmem przeciwnowotworowym fitochemikaliów jest ich zdolność do zmniejszania niepożądanego stanu zapalnego. Badania wykazały, że stan zapalny jest ściśle powiązany z procesem nowotworowym, szczególnie w etapach rozwoju i progresji raka. Zapalenie jest ściśle związane ze stresem oksydacyjnym i aktywacją czynników transkrypcyjnych NF-kappa B. Czynniki te regulują ponad 150 genów zaangażowanych w mechanizmy przeżycia komórek, a te geny docelowe są nie tylko prozapalne, ale także rakotwórcze. Wykazano, że wiele fitochemikaliów hamuje sygnalizację NF-kappa B, szczególnie zielona herbata polifenolu epigallokatechiny-3-galusanu (EGCG), kurkumina i borówki [Karlsen].

3. Bezpośrednie skutki biologiczne

Niedawno odkryto, że fitochemikalia mają wpływ na kilka procesów nowotworowych poprzez modulację zdarzeń komórkowych i sygnalizacyjnych związanych ze wzrostem, inwazją i przerzutami [Johnson]. Na przykład:

  • Granat, bogaty w polifenolowy kwas elagowy, bezpośrednio hamuje wzrost komórek rakowych i indukuje apoptozę w wrażliwych na androgeny i agresywnych ludzkich komórkach raka prostaty [Retitig, Malik]. Dowiedziono również, że hamuje procesy związane z przerzutami raka w badaniu obejmującym wrażliwe na estrogen i oporne linie komórkowe raka piersi wykazujące zwiększone markery adhezji i migracji komórek w raku [Lansky]. W innym badaniu zahamował chemokinę, która przyciąga komórki raka piersi do kości[Rocha].
  • Kurkumina spowalnia wzrost komórek rakowych, blokując cykl komórkowy, zwiększając szybkość apoptozy oraz zapobiegając inwazji i migracji komórek [Somasundaram, Zhang, Dorai, Iqbal]. Stwierdzono również, że hamuje wzrost komórek macierzystych, które powodują raka piersi, nie uszkadzając normalnych komórek macierzystych piersi [Handler]. Kurkumina jest w stanie modulować ekspresję miRNA w komórkach raka piersi, co prowadzi do obniżonej ekspresji Bcl-2 [Yang, 2010] i stabilizacji genu supresorowego nowotworu w liniach komórek raka jelita grubego [Mudduluru].
  • Zielona herbata, bogata w epigallokatechingallate (EGCG), wykazała znaczną redukcję kilku czynników, które powodują wzrost komórek rakowych, odróżnicowanie i angiogenezę [ Shanafelt, Pietinen, Voorrips]. Wykazano również, że blokuje dekarboksylazę ornitynową, enzym, który sygnalizuje komórkom szybszą proliferację i omija apoptozę [Yang, Liao).
  • Brokuły wywołują liczne zmiany genetyczne, aktywując geny supresorowe raka i wyłączając geny promocyjne [Moysich]. Resweratrol wykazał epigenetyczne właściwości regulacyjne, które wpływają na regulację przeżycia komórek i apoptozy w raku prostaty poprzez globalną modulację ekspresji genów poprzez deacetylację czynnika transkrypcyjnego FOXO [Chen].

4. Fitochemikalia (efekty hormonalne)

Niektóre polifenole i inne fitochemikalia są również w stanie wpływać na raka poprzez mechanizm hormonalny. Związki fitoestrogenne, w szczególności izoflawony i lignany znajdujące się w produktach sojowych, roślinach strączkowych oraz w mniejszym stopniu w niektórych warzywach krzyżowych, słabo wiążą się z receptorem estrogenowym bez stymulowania proliferacji komórek, jednocześnie blokując wiązanie bardziej szkodliwych estrogenów, w tym wytwarzanych endogenicznie [Smith]. To wyjaśnia, dlaczego w badaniu klinicznym Shanghai Breast Cancer Survival kobiety z rakiem piersi, które spożywały najwięcej izoflawonów i pokarmów bogatych w flawanony , miały mniejsze ryzyko śmierci [ Boyapati ].U mężczyzn wykazano, że związki fitoestrogenne wpływają na obniżenie poziomu endogennego testosteronu. To może częściowo wyjaśniać, dlaczego mężczyźni spożywający fitoestrogenne pokarmy, takie jak fasola i rośliny strączkowe, mają mniejsze ryzyko raka prostaty.

Czy skoncentrowana zdrowa żywność w suplementach może zwiększyć ich korzyści?

Jeśli niektóre pokarmy mają działanie przeciwnowotworowe, nie jest nieuzasadnione wysuwanie hipotezy, że skoncentrowanie ich w pigułce może być dobrym sposobem na uzupełnienie słabej diety lub zwiększenie korzyści dla osób, które mają odpowiednią dietę.
Istnieją dwie główne kategorie suplementów dostępnych na rynku. Pierwszy dotyczy chemikaliów ekstrahowanych z żywności lub wytwarzanych syntetycznie, takich jak minerały i witaminy, drugi obejmuje oczyszczanie i koncentrację całych produktów spożywczych.

Witaminy i suplementy mineralne

Do tej pory większość badań oceniała ekstrahowane substancje chemiczne, takie jak witaminy i minerały i potwierdzała, że niektóre z nich wykazały korzyści. Niestety, większość badań witamin i składników mineralnych lub innych ekstrahowanych składników odżywczych nie wykazało żadnych korzyści z ich zażywania, a nawet dowiodło zwiększone ryzyko raka. Na przykład badanie CARET wykazało, że beta karoten i retinol zwiększają ryzyko raka płuc [Omenn]. Badanie Health Professionals Follow-up (HPFS), które podążało za nawykami stylu życia 51 529 mężczyzn przez ponad 15 lat, wykazało, że mężczyźni, którzy przyjmowali bardzo duże dawki cynku (> 100 mg / dzień) lub przyjmowali go przez długi czas, byli ponad dwukrotnie narażeni na rozwój rak prostaty w porównaniu z grupą kontrolną [Leitzmann]. Randomizowane badanie SELECT wykazało zwiększoną zapadalność na raka prostaty przy przyjmowaniu witaminy E i suplementacją selenu [Klein]. Dalsza analiza HPFS wykazała, że spośród 4 459 mężczyzn z rakiem prostaty, ci, którzy przyjęli suplementację selenu ≥ 140 μg / d po diagnozie, byli związani z 2,60-krotnie większym ryzykiem zgonu z powodu raka prostaty. [Kenfield].

Negatywne działanie witaminy E i beta karotenu zostało po raz kolejny wykazane w badaniu ATBC, które dowiodło, że zwiększają one ryzyko raka płuc, chociaż późniejsza analiza wykazała, że ​​mężczyźni z niskim poziomem beta-karotenu przed interwencją mieli niższe ryzyko raka prostaty po suplementacja i osoby o wysokim poziomie miały większe ryzyko, szczególnie u palaczy [Heinonen]. Ten rozkład ryzyka w kształcie litery U zaobserwowano również w badaniu EPIC, w którym zarówno osoby z dietą z niedoborem kwasu foliowego, jak i te, które spożywają najwięcej, miały wyższe ryzyko raka [Chuang]. Dane te skłoniły organizację, taką jak National Cancer Institute, do wydania oświadczeń stwierdzających, że długoterminowe zażywanie suplementów witaminowych i minerałów powinno mieć na celu skorygowania znanego niedoboru [ Greenwald ].

Naturalne suplementy diety – skoncentrowane całe produkty spożywcze

Ostatnio uwaga naukowców zwróciła się w stronę oceny skoncentrowanych suplementów diety, szczególnie żywności bogatej w polifenole i inne fitochemikalia, takie jak zioła, przyprawy, zielone warzywa, herbaty i kolorowe owoce, które okazały się korzystne w badaniach kohortowych dotyczących środowiska. Pomimo początkowej dobrej oceny z mniejszych badań klinicznych[Giovanni], bardziej solidne naukowo analizy podania wydzielonego likopenu lub genisteiny nie wykazały korzyści ani dla raka prostaty, ani łagodnego przerostu prostaty [ Barber, Clark, Brasky, Spentzos] , nie miały też wpływu na zmniejszenie ryzyka raka piersi przy regularnym przyjmowaniu [Hu]. Bardziej niepokojące wyniki z randomizowanego badania Memorial Sloan Kettering dowodzą, że surowica pobrana od kobiet, które przyjęły bardzo wysoką dawkę suplementu sojowego (25,8 g dwa razy dziennie) dodawanego do laboratoryjnych komórek nowotworowych, spowodowała ich szybszą proliferację i nadekspresję nowotworowych czynników wzrostu [Shike]. Potwierdza to pogląd, że fitoestrogeny są zdrowe, ale nie zaleca się ich koncentrowania w suplementy.

Z drugiej strony, żadne badanie nie fitoestrogennych suplementów diety nie wykazało szkodliwego wpływu na wyniki raka, a niektóre z nich korzystnie wpływają na wskaźniki progresji, jak podkreślono powyżej [Brasky, Shröder, Shanafelt , Carducci]. Jeden z najpopularniejszych suplementów – Saw Palmetto (wyciąg z palmy sabałowej), pomimo pozytywnego efektu we wcześniejszych małych badaniach klinicznych, ostatecznie w największej randomizowanych badaniach klinicznych nie wykazał żadnych korzyści przy raku prostaty ani przy łagodnym przeroście prostaty. [Bent]

Podobnie, inny popularny likopen suplementacyjny, pomimo podobnych sugestii z mniejszych badań bez randomizacji [ Clark, Giovanucci] , nie wykazał żadnych korzyści w bardziej solidnej ocenie.

Jak dotąd największe badanie analizujące bogate w fitochemiczne ekstrakty żywności stanowi badanie Pomi-T National Cancer Research Network. W badaniu tym połączono cztery różne rodzaje żywności ( granat, zielona herbata, brokuły i kurkuma ), aby zapewnić szerokie spektrum synergicznie działających składników odżywczych, jednocześnie unikając nadmiernego spożycia jednego określonego składnika. Uczestniczyło w nim dwustu mężczyzn ze zdiagnozowanym rakiem prostaty.

Wyniki, ogłoszone w formie prezentacji ustnej na konferencji American Society of Clinical Oncology w Chicago (link), wykazały statystycznie znaczące, 63% zmniejszenie mediany wskaźnika progresji PSA w porównaniu z placebo w obu grupach mężczyzn podczas aktywnego nadzoru i doświadczających nawrotu PSA po leczeniu. Dalsza analiza obrazów MRI wykazała wielkość raka i wzorce wzrostu skorelowane ze zmianami PSA, wykluczając możliwość, że zmianie uległ tylko poziom PSA, a nie zmniejszył się guz [ Thomas 2016 ].

Pomi-T był dobrze tolerowany, z wyjątkiem niewielkiego rozluźnienia pracy jelit u 10% mężczyzn, i nie miał wpływu na poziom testosteronu . Po 6 miesiącach znacznie więcej mężczyzn zdecydowało się pozostać pod nadzorem, niż przejść do kosztownej radioterapii, operacji lub kastracji medycznej, co może powodować nieprzyjemne skutki, takie jak depresja, uderzenia gorąca, przyrost masy ciała, osteoporoza, zaburzenia erekcji [Thomas].

Zapraszamy po więcej informacji na listę najczęściej zadawanych pytań FAQ

Wiele innych randomizowanych badań klinicznych obejmujących suplementy bogate w fitochemiczne produkty spożywcze wykazało korzyści dla niektórych niepokojących objawów typowych po leczeniu raka, takich jak zmęczenie [Barton] i infekcje dróg moczowych [Bonetta]. Obecnie w National Institute of Health zarejestrowanych jest ponad 10 trwających badań. W Wielkiej Brytanii Institute of Preventative Medicine suplement Pomi-T będzie włączony do następnego badania profilaktyki raka prostaty. To badanie będzie rekrutować mężczyzn o wyższym ryzyku genetycznym raka prostaty określonych w krajowym badaniu RAPPER koordynowanym z Institute of Cancer Research. Planowane są dalsze badania z udziałem mężczyzn z rakiem prostaty już leczonych terapią pozbawioną androgenów oraz osób z rakiem skóry, jelita grubego i pęcherza. W międzyczasie test przechodzi proces regulacyjny w celu zbadania, czy naturalne właściwości przeciwzapalne tych składników mogą pomóc w bólach stawów po raku piersi.

Wniosek

Coraz bardziej przekonujące dowody wskazują, że fitochemikalia nie tylko poprawiają nasze codzienne życie, wzbogacając smak potraw, zapach i apetyczny wygląd, ale także zmniejszają ryzyko zachorowania na raka i pomagają pacjentom podczas leczenia jak I w celu zapobiegania chorobom. Programy dobrego stylu życia i diety, zaczynają podkreślać znaczenie diety bogatej w fitochemikalia, a także podkreślają inne elementy stylu życia, w dużej mierze kierowane przez National Survivorship Initiative oraz wytyczne wpływowych organizacji, takich jak American Society of Clinical Oncology [ASCO]. Skoncentrowanie tych produktów żywnościowych lub wyekstrahowanych ich składników w suplementach diety daje szansę na zwiększenie ich korzystnego działania przeciwnowotworowego, ale wiąże się też z pułapkami. Badania skoncentrowanych minerałów, witaminy i suplementów fitoestrogenowych wykazały szkodliwe skutki i zażywania, ale żadne badanie nie wykazało szkodliwych skutków całych nie fitoestrogenowych suplementów diety i dowiodło wielu znaczących korzyści. Pomimo tych potencjalnych korzyści i doniesień, że ponad 60% pacjentów żyjących z rakiem i nie tylko, przyjmuje suplementy diety, onkolodzy nie są zbyt chętni do dyskusji na temat ich zalet i wad z powodu braku randomizowanych badań klinicznych z instytucji akademickich [ Uzzo, Bauer]. Mamy nadzieję, że ta tendencja ulegnie zmianie, szczególnie po sukcesie badania Pomi-T [Thomas].

Podsumowanie

Częste spożywanie pokarmów bogatych w fitochemikalia, takich jak kolorowe warzywa, owoce, zioła, rośliny strączkowe, przyprawy i herbaty wiąże się z niższym ryzykiem raka i nawrotu po leczeniu.

Właściwości przeciwutleniające fitochemikalii pomagają chronić nasze DNA przed środowiskowymi czynnikami rakotwórczymi.
Fitochemikalia, zwłaszcza polifenole, mają bezpośredni przeciwnowotworowy mechanizm działania poprzez działanie przeciwzapalne, modulację zdarzeń komórkowych i sygnalizacyjnych związanych ze wzrostem, inwazją i przerzutami.

Badania klinicze dowiodły, że koncentracja składników żywnościowych, takich jak minerały, witaminy i polifenole, w celu zwiększenia ich wpływu na zdrowie, w dużej mierze nie jest skuteczna w zapobieganiu chorobom onkologicznym.

Badania kliniczne suplementów diety naturalnych, zawierających skoncentrowane całe produkty spożywcze, wykazały znaczące korzyści w II fazie rzetelnie przeprowadzonych badań klinicznych randomizowanych UK Pomi-T w Wielkiej Brytanii i udowodniło ich prawdziwy potencjał. Pomi-T jest nadal przedmiotem kolejnych trwających badań klinicznych.
Źródło: http://www.cancernet.co.uk/polyphenols.htm

Katarzyna Scheffler


Referencje
1. World Cancer Research Fund/American Institute for Cancer Research. Food, Nutrition and the Prevention of Cancer: A Global Perspective. AIRC: Washington; 2007.
2. Key TJ. Fruit and vegetables and cancer risk. British Journal of Cancer 2011;104: 6Ð11.
3. Block G, Patterson B and Subar A. Fruit, vegetables and cancer prevention: a review of the epidemiological evidence. Nutrition and Cancer 1992;18(1): 1Ð29.
4. Scalbert A, Johnson I and Satlmarsh M. Polyphenols: antioxidants and beyond. American Journal of Clinical Nutrition 2005;81(1): 215S-217S.
5. Bauer CM et al. Prevalence and correlates of vitamin and supplement usage among men with prostate cancer. Integrative Cancer Ther 2012;11(2): 83-9.
6. Uzzo RG et al. Prevalence and patterns of self-initiated nutritional supplementation in men at high risk of prostate cancer. British J of Urology Int 2004;93(7): 955-60.
7. Hu F et al. Carotenoids and breast Cancer risk: a meta-analysis and meta-regression. Breast Cancer Research and Treatment 2012;131(1): 239-53.
8. Tung K et al. Association of dietary vitamin A, carotenoids and other antioxidants with the risk of ovarian cancer. Cancer Epi, Biomarkers & Preven 2005;14: 669.
9. Banim PJ et al. Dietary antioxidants and the aetiology of pancreatic cancer: a cohort study using data from food diaries and biomarkers. Gut 2012;62(10): 1489-96.
10. Chaoyang L et al. Serum alpha-carotene concentrations and the risk of death amongst US adults. Archives of Internal Medicine 2011;171(6): 507-515.
11. Joseph MA et al. Cruciferous vegetables, genetic polymorphisms and prostate cancer risk. Nutrition and Cancer 2004;50(2): 206-213.
12. Song-Yi , et al. Legume and isoflavone intake and prostate cancer risk: The Multi-ethnic Cohort Study. International Journal of Cancer. 2008;123(4): 927-932.
13. Giovannucci E, Rimm EB, Liu Y, et al. A prospective study of tomato products, lycopene and prostate cancer risk. J of the Nat Can Inst 2002;94: 391-98.
14. Knekt P et al. (1997) Dietary flavonoids and the risk of lung cancer and other malignant neoplasms. American Journal of Epidemiology 1997;146: 223Ð230.
15. Le Marchand L, Murphy SP, Hankin JH, et al. Intake of flavonoids and lung cancer. Journal of the National Cancer Institute 2000;92: 154 Ð160.
16. Rodr’guez-Ramiro D, et al. Cocoa-rich diet prevents azoxymethane-induced colonic preneoplastic lesions in rats by restraining oxidative stress and cell proliferation and inducing apoptosis. Molecular Nutrition & Food Research 2011;55: 1895-99.
17. Sun CL, Yuan JM, Koh WP, et al. Green tea and cancer risk: The Singapore Chinese Health Study. Carcinogenesis 2007;28(10): 2143-2148.
18. Wu LL et al. Urinary 8-OHdG: a marker of oxidative stress to DNA and a risk factor for cancer, atherosclerosis and diabetics. Clinica Chimica Acta 2004;339(1-20): 1-9.
19. Song F, Qureshi A and Han J. Increased caffeine intake is associated with reduced risk of basal cell carcinoma of the skin. Cancer Research 2012;72(13): 3282-89.
20. Loftfield E et al. Coffee drinking and cutaneous melanoma risk in the NIH-AARP diet and health study. Journal of the National Cancer Institute 2015;107(2): 1-9.
21. Pierce JP, et al. Influence of a diet very high in vegetables, fruit, and fiber and low in fat on prognosis following treatment for breast cancer: the Women’s Healthy Eating and Living (WHEL) randomized trial. Journal of the American Medical Association 2007;298(3): 289-298.
22. Buck K, Vrieling A, Zaineddin AK, et al. Serum enterolactone and prognosis of post-menopausal breast cancer. Journal of Clinical Oncology 2011;29(28): 3730-38.
23. Zhu Y, Wu H, Wang PP, et al. Dietary patterns and colorectal cancer recurrence and survival: a cohort study. British Medical Journal Open 2013;3(2): e002270.
24. Boyapati SM. Soy food intake and breast cancer survival: a follow up of the Shanghai Breast Cancer Study. Breast Cancer Research and Treatment 2005;92: 117.
25. Ogunleye AA, Xue F and Michels KB. Green tea and breast cancer risk of recurrence: A meta-analysis. Breast Cancer Research and Treatment 2010;119(2): 477.
26. Shanafelt TD, et al. Phase I trial of daily oral polyphenon E (green tea extract) in patients with asymptomatic stage 0-II chronic lymphatic leukaemia. JCO 2009;27(23): 3808Ð3814.
27. Ornish D, Weidner G, Fair WR, et al.; Intensive lifestyle changes may affect the progression of prostate cancer. Journal of Urology 2005;174: 1065-1070.
28. Pantuck AJ et al. Phase II study of pomegranate juice for men with rising PSA following surgery or radiation for prostate cancer. Journal of Urology 2005;173: 225Ð226.
29. Heinen MM, Hughes MC, Ibiebele TI, et al. Intake of antioxidant nutrients and the risk of skin cancer. European Journal of Cancer 2007;43(18): 2707-2716.
30. Swann R et al. The DietCompLf study: A prospective cohort study of breast cancer survival and phytoestrogen consumption. Maturitas 2013;75: 232-240.
31. Reuland DJ, et al. Upregulation of phase II enzymes through phytochemical activation of Nrf2 protects cardiomyocytes against oxidant stress. Free Radical Biol and Med 2013;56: 102Ð111.
32. Johnson I. Phytochemicals and cancer. Proceedings of the Nutrition Society 2007;66: 207-215.
33. Gasper AV et al. Glutathione S-transferase M1 polymorphism and metabolism of sulforaphane from broccoli. Am Journal of Clin Nut 2005;82: 128-91.
34. Sood et al. Induction of Human Breast Cell Carcinogenesis by Triclocarban and Intervention by Curcumin. Biochem and Biophys Res Coms 2013;438(4): 600-6.
35. Kim HY et al. Effects of phenol-depleted and phenol-rich diets on blood markers of oxidative stress, and urinary excretion of quercetin and kaempferol in healthy volunteers. Journal of the American College of Nutrition 2003;22(3): 217-223.
36. Morse MA, LaGreca SD, Amin SG, et al. Effects of indole-3-carbinol on lung tumorgenesis and DNA methylation in mice. Cancer Research 1990;50: 2613-2627.
37. Boyle SP et al. Absorption and DNA protective effects of flavonoid glycosides from an onion meal. European Journal of Nutrition 2000;39: 213Ð223.
38. Sandhir R. Quercetin improvesc mitochondrial dysfunctions induced by 3-nitropropionic acid: Implications in Huntington’s disease. Biochimica et Biophysica Acta (BBA) – Molecular Basis of Disease 2013; 1832 (3): 421-430.
39. Hecht SS, et al. Effects of cruciferous vegetable consumption on urinary metabolites of the tobacco-specific lung carcinogen 4-(methylnitrosamino)-1-(3-pyridyl)-1-butanone in Singapore Chinese. Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention 2004; 13(6): 997-1004
.40. Smith JS and The Food Safety Consortium. Brush on the marinade, hold off the cancerous compounds. ScienceDaily 2007;June 28.
41. Carlsen MH, et al. The total antioxidant content of more than 3100 foods, beverages, spices, herbs and supplements used worldwide. Nutrition Journal 2010;9:3 1475-2891-9-3.
42. Malik A et al. Pomegranate fruit juice for chemoprevention and chemotherapy of prostate cancer. Proceedings of the National Academy of Sciences 2005;102: 14813Ð14818.
43. Lansky EP et al. Possible synergistic prostate cancer suppression by anatomically discrete pomegranate fractions. Investigational New Drugs 2005;23: 11Ð20.
44. Rocha A et al. Pomegranate juice s inhibit cell and molecular processes critical for metastasis of breast cancer. Breast Cancer Research and Treatment 2012;136(3): 647-58.
45. Somasundaram S, Edmund NA, Moore DT et al. Curcumin inhibits chemotherapy-induced apoptosis in models of cancer. Cancer Research 2002;62(13): 3868-3875.
46. Park EJ et al. The pharmacology of resveratrol in animals and humans. Biochimica et Biophysica Acta (BBA) – Molecular Basis of Disease 2015; 1852 (6); 1071-1113
47. Butterfield DA and Keller J. Antioxidants and antioxidant treatment in disease. Biochimica et Biophysica Acta 2012; 1822: 615
48. Zhang HN, Yu CX, Chen WW, et al. Curcumin down regulates gene NKX3.1 in prostate cancer cell lines (LNcaP). Acta Pharmacologica Sinica 2007;28(3): 423-430.49.
Dorai T. Therapeutic potential of curcumin in human prostate cancer. – inhibits tyrosine kinase activity of the epidermal growth factor receptor. Molecular Urol 2000;4(1): 1-6.
50. Iqbal M, et al. Dietary supplementation of curcumin enhances antioxidant phase II metabolosing enzymes in mice. Pharmacology & Toxicology 2003;92(1); 33-38.
51. Handler N et al. Synthesis of noval curcumin analogues and their evaluation as selective cyclooxygenase-1 inhibitors. Chemical & Pharmaceutical Bulletin 2007;55(1): 64-71.
52. Yang CS, Maliakal P and Meng X. Inhibition of carcinogenesis by tea. Annual Review of Pharmacology and Toxicology 2002;42: 25-54.
53. Mudduluru G et al. Curcumin regulates miR-21 expression and inhibits invasion and metastasis in colorectal cancer. Bioscience Reports 2011;31(3): 185-97.
54. Pietinen P, et al. Diet and risk of colorectal cancer in a cohort of Finnish men. Cancer Causes and Control 1999;10(5): 387-96.
55. Voorrips LE et al. Veg and fruit consumption and risks of colon in a prospective cohort study: The Netherlands Cohort Study on Diet and Cancer. Am J of Epi 2000 1;152(11): 1081-92.
56. Liao J, (2004). Inhibition of lung carcinogenesis and effects on angiogenesis and apoptosis in mice given green tea. Nutrition and Cancer 2004;48(1): 44-53.
57. Harris HR, Orsini N and Wolk A. Vitamin C and survival among women with breast cancer: a metanalysis. European Journal of Cancer 2014;50(7): 1223-1231.
58. Hercberg S , et al. The SU.VI.MAX Study: a RCT of the health effects of antioxidant vitamins and minerals. Archives of Internal Medicine 2004;164(21): 2335-42.
59. Meyer F et al. Antioxidant vit & mineral supplementation & prostate cancer prevention in the SU.VI.MAX trial. Int J of Can 2005;116(2): 182-6.

Related Blogs