TOP 20 – LISTA SKUTECZNYCH WSKAZÓWEK ZDROWEGO STYLU ŻYCIA NA 2020 r.

Światowy Fundusz Badań nad Rakiem, Cancer Research UK i The National Institute of Health of USA oceniają, w oparciu o dostępne dane naukowe, że około 50% nowotworów można zapobiec dzięki odpowiednim zmianom w diecie i stylu życia. W miarę publikowania kolejnych badań liczba ta może się zwiększyć.

Przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące stylu życia oparte na dowodach, które jak wykazano, oprócz koniecznych, rozsądnych medycznych środków ostrożności jak konsultacja lekarska przy niepokojących objawach, podstawowe badania lekarskie, uczestnictwo w programach badań przesiewowych i inne, pomagają:

 • zmniejszyć ryzyko raka i innych przewlekłych stanów zapalnych;
 • zmniejszyć skutki uboczne leczenia raka i objawów raka;
 • przyspieszyć powrót do zdrowia po leczeniu raka;
 • zmniejszyć ryzyko nawrotu raka i zwiększyć szansę na długie zdrowe życie;

20 podstawowych wskazówek zdrowego stylu życia na rok 2020

 1. Wykonuj ćwiczenia fizyczne – ruszaj się, biegaj, tańcz, maszeruj lub spaceruj. Zacznij chociaż od 10 minut dziennie. Później staraj się zwiększać ten czas systematycznie do 3-5 godzin tygodniowo. Unikaj pozostawania na długo w pozycji siedzącej – rób przerwy na krótkie ćwiczenia.
 2. Unikaj przetworzonego cukru – szczególnie na pusty żołądek, staraj się go wyeliminować z diety, stosuj dietę o niskim indeksie glikemicznym.
 3. Jedz więcej polifenoli – spożywaj zdrową żywność bogatą w polifenole i w razie potrzeby wzmocnij się suplementem polifenolowym Pomi-T.
 4. Rzuć palenie – spróbuj zrobić to natychmiast. Tak szybko jak tylko Ci się uda.
 5. Ogranicz spożycie substancji rakotwórczych (akryloamidów), które zawierają m.in. produkty wędzone, smażone, grillowane.
 6. Unikaj rakotwórczych kenoestrogenów, które zawiera plastik, a także zanieczyszczenia powietrza i pestycydy. Wybieraj napoje w butelkach innych niż plastikowe, przebywaj często wśród zieleni i jeżeli masz możliwość, biegaj w lesie lub parku, a nie przy ruchliwej ulicy.
 7. Ogranicz spożycie alkoholu.
 8. Ogranicz spożycie mięsa – maksymalnie 1-2 x tygodniowo, zmniejsz spożycie czerwonego mięsa lub przestań jeść tanie, przetworzone mięso, unikaj pieczonych, smażonych lub grillowanych mięs.
 9. Spożywaj zdrowe tłuszcze i oleje – spożywaj oleje pochodzenia roślinnego oraz tłuszcze ryb i ogranicz spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.
 10. Zadbaj o dietę bogatą w minerały, ale unikaj suplementów, chyba że masz stwierdzony niedobór.
 11. Zadbaj o dietę bogatą w witaminy i nie wspomagaj się witaminami w tabletkach, bez stwierdzonego niedoboru.
 12. Zadbaj o ekspozycję ciała na światło słoneczne – sprawdź swój poziom witaminy D i uzupełniaj już od jesieni i przez całą zimę, postaraj się korzystać regularnie ze słońca (bez nadmiernego opalania).
 13. Zadbaj o zawartość błonnika w diecie – np produkty wieloziarniste, nasiona lnu, dyni, słonecznika i inne.
 14. Wprowadź więcej białka roślinnego do diety – zwiększ ilość roślin strączkowych, fasoli i dyni oraz innych nasion bogatych w białka roślinne.
 15. Staraj się utrzymać właściwą wagę ciała.
 16. Zastosuj zasadę “13 godzin na czczo” – postaraj się, aby pomiędzy kolacją i śniadaniem utrzymać 13 godzin przerwy w jedzeniu.
 17. Spożywaj codziennie garść orzechów.
 18. Zadbaj o bakterie jelitowe – staraj się utrzymać zdrowe jelita za pomocą naturalnych pokarmów i probiotyków jak kefir, kiszona kapusta i inne.
 19. Zadbaj o sen – staraj się zachować dobre nawyki higieny snu, aby poprawić regularny rytm dobowy.
 20. Zadbaj o dobry nastrój – zadbaj o swoje procesy myślowe i zdrowie psychiczne.

Zastosowanie powyższych wskazówek powinno przynieść efekty zarówno w krótkiej perspektywie, jak długoterminowo. Przestrzeganie tych zasad jest bardzo ważne, gdy chcemy obniżyć ryzyko chorób i zadbać o zdrowie.

Jeżeli szukasz postanowień na Nowy Rok lub już je masz, warto dodać te z listy TOP 20, które właśnie się przed Tobą pojawiły! Powodzenia.

Źródło: https://www.keep-healthy.com/healthy-lifestyle-tips/

Katarzyna Scheffler

Related Blogs