Uzupełnienie diety o pokarmy bogate w polifenole – Badania

Uzupełnienie diety o pokarmy bogate w polifenole pomaga zmniejszyć ból stawów, ustabilizować nastrój oraz złagodzić uderzenia gorąca u pacjentek z menopauzą.

Pilotażowe badanie w praktyce klinicznej

Yanagisawa Y i Thomas R i in. (2021). J Nursing and Women’s Health 5: 168.
DOI: 10.29011/2577-1450.100068

Podsumowanie 

Wprowadzenie i uzasadnienie badania:Uciążliwe zapalenie stawów, obniżony nastrój i uderzenia gorąca to powszechnie występujące problemy u kobiet w okresie około- i po menopauzalnym, zwłaszcza tych, które mają za sobą traumę leczenia raka piersi. Utrzymujące się bóle stawów nie tylko obniżają jakość życia, ale mogą również negatywnie wpłynąć na efekty leczenia onkologicznego, utrudniając przestrzeganie zaleceń dotyczących terapii hormonalnej oraz aktywności fizycznej z uwagi na obniżenie sprawności i motywacji. Regularna aktywność fizyczna pomaga kontrolować masę ciała, wzmacnia mięśnie, serce i kości, a także sama w sobie łagodzi objawy menopauzy. Ograniczenie zdolności do poruszania się może mieć jeszcze groźniejsze konsekwencje dla pacjentek — w badaniach regularnie obserwuje się mniej nawrotów i wyższe wskaźniki przeżycia wśród osób, które są w stanie prowadzić aktywny styl życia.

Naukowcy od lat badają wpływ diety na objawy menopauzy i staje się jasne, że kobiety, które regularnie spożywają pokarmy bogate w polifenole, częściej mają lepszy nastrój i rzadziej cierpią na bóle stawów. Natomiast wpływ polifenoli na uderzenia gorąca nie został dotychczas tak jednoznacznie potwierdzony.

Polifenole to naturalnie występujące substancje chemiczne, które odpowiadają za kolor i smak pokarmów, i to dlatego najwięcej zawierają ich zioła, przyprawy, owoce, warzywa, liście herbaty i orzechy. Te „dary natury” pozytywnie wpływają na organizm i to na wiele sposobów: redukują stan zapalny i stres oksydacyjny, a także korzystnie wpływają na zdrowie jelit.

Suplement diety z pełnowartościowych składników może zapewnić wygodny sposób na zwiększenie spożycia polifenoli i zagwarantowanie ich stałej podaży w ciągu dnia, jednak nie przeprowadzono do tej pory badań na temat działania takich produktów w praktyce lekarskiej. Do interwencji wybrano suplement diety z nieprzetworzonych składników, wcześniej przebadany wśród mężczyzn z rakiem prostaty, z uwagi na jego wysoki poziom bezpieczeństwa oraz fakt, że u mężczyzn go przyjmujących obserwowano tendencję do zmniejszenia dyskomfortu wywołanego bólami stawów. W suplemencie użyto stężonych, ale inaczej nieprzetworzonych składników (granatu, kurkumy, herbaty i brokułu), niezawierających żadnych polifenoli o działaniu fitoestrogennym, które mogłyby być problematyczne dla pacjentek z rakiem piersi w wywiadzie.

Przebieg badania:Badanie to rezultat współpracy lekarzy z kliniki Addenbrooke’s i szpitala w Bedford, statystyków z Uniwersytetu Londyńskiego oraz ochotniczek — Japonek z grupy wsparcia dla kobiet z nowotworami. W badaniu otwartym podawano bogaty w polifenole suplement diety z nieprzetworzonych składników ochotniczkom z japońskiej grupy wsparcia dla kobiet z nowotworami działającej w Tokio. Za pomocą kwestionariuszy, które przeszły proces walidacji i recenzji, oceniano natężenie bólu stawów, sprawność ruchową, nastrój i nasilenie uderzeń gorąca na początku badania oraz po dwóch miesiącach przyjmowania preparatu. 38 z 44 kobiet (87%) wypełniło kwestionariusze na obu etapach. Badane były w przedziale wiekowym 26–62 lata (średnia wieku — 48 lat). Większość przeszła raka piersi, ale cześć z nich była leczona na raka jajnika. Przed rozpoczęciem przyjmowania badanego suplementu wszystkim uczestniczkom dokuczały objawy menopauzy.

Wyniki: Zaobserwowano statystycznie istotny wzrost średniej oceny nastroju oraz spadek średniej oceny uderzeń gorąca — oba wskaźniki poprawiły się o około 10% już po dwóch miesiącach przyjmowania suplementu. Bóle stawów również uległy złagodzeniu o około 10%, a w efekcie badane kobiety zgłaszały mniejszą sztywność stawów i poprawę sprawności ruchowej. Każda z kobiet została poproszona o opisanie swoich doświadczeń związanych z przyjmowaniem suplementu. 30 z 38 kobiet (79%) pozytywnie oceniło to doświadczenie, co potwierdza, że w praktyce klinicznej kobiety odczuwają znaczące efekty.

Wnioski:W badaniu otwartym wykazano, że u kobiet, u których występowały objawy, nastąpiła statystycznie istotna redukcja bólu stawów i uderzeń gorąca oraz poprawa nastroju po zwiększeniu spożycia pokarmów bogatych w polifenole poprzez codzienne przyjmowanie dwóch kapsułek suplementu zawierającego pełnowartościowe składniki w wysokim stężeniu. Przyjmowanie suplementu zmniejszyło nasilenie objawów o około 10%, a ten efekt został zaobserwowany u niemal 80% uczestniczek. Dodatkowe komentarze ze strony badanych kobiet wskazują, że była to klinicznie istotna poprawa. Co więcej, te wyniki zdają się potwierdzać sugerowane złagodzenie bólu stawów zaobserwowane we wcześniejszym badaniu z udziałem mężczyzn. Wyniki badania pilotażowego są zachęcające i uzasadniają przeprowadzenie dalszych prac w formie dużego badania kontrolowanego z randomizacją i podwójnie ślepą próbą w celu potwierdzenia wyników. Podczas kolejnego badania planowany jest znacznie dłuższy czas interwencji, co powinno przełożyć się na jeszcze wyraźniejsze rezultaty. Tymczasem pacjentkom borykającym się z kłopotliwymi objawami zaleca się zwiększenie spożycia pokarmów bogatych w polifenole, ponieważ jest to z pewnością łatwa, bezpieczna i naturalna metoda.

Przeczytaj lub pobierz cały artykuł (link do badań z udziałem kobiet)

Autorzy:

Dr Yuuki Yanagisawa, oddział chorób wewnętrznych , szpital w Bedford
A Sugino, College of Liberal Arts, International Christian University, Tokio.
Dr J Spreeuw PhD, Wydział Matematyki i Statystyki, Business School City, Uniwersytet Londyński.
Prof R Thomas klinika Addenbrooke’s i szpital Bedford, Cambridge University NHS Trusts, profesor nauk biologicznych i fizjologii sportu, Bedfordshire University.

Kontakt: Dr Robert Thomas

Specjalista onkolog w klinice Addenbrooke’s i w szpitalu w Bedford
robert.thomas@addenbrookes.nhs.uk
(lub: rt@cancernet.co.uk)
01223 245151. tel. kom. 07715110919

Katarzyna Scheffler

ZAŁĄCZNIK
Tabela 1 Pozytywne komentarze kobiet biorących udział w badaniu

1: Miałam wrażenie, że po przebudzeniu palce były mniej sztywne. Zwykle odczuwam ból w stawach kolanowych, co sprawia, że wchodzenie po schodach jest prawdziwym wyzwaniem, ale ten preparat pomógł mi tak, że nie odczuwałam już prawie bólu i wchodzenie po schodach było łatwiejsze. Ten suplement diety pomógł również złagodzić objawy alergii, nie musiałam już brać na to żadnych leków. Odczułam ogólną poprawę samopoczucia i sprawności.

2: Czułam, że objawy alergii zmniejszyły się.

3: Opakowanie jest wygodne, a kapsułki skuteczne. Czułam się po nich lepiej. Rzadziej odczuwałam spadki nastroju, nie tak łatwo było mnie zirytować. Miałam wrażenie, że ból w stawach zmniejszył się, objawy alergii na kurz również. Rzadziej odczuwałam uderzenia gorąca. Byłam mniej zmęczona niż zwykle. Ogólnie byłam mniej drażliwa, a w niektórych stawach odczuwałam mniejszy ból.

4: Kapsułka jest nieco zbyt duża. Nie zauważyłam zmian w częstotliwości występowania uderzeń gorąca, ale w czasie przyjmowania suplementu odczułam ogólną poprawę kondycji.

5: Miałam wrażenie, że produkt złagodził moje duszności. Podczas przyjmowania suplementu miałam ładniejszą skórę.

6: Miałam wrażenie, że uderzenia gorąca były mniej intensywne, ale trudno to stwierdzić na pewno.

7: Zauważyłam, że podczas porannego biegu mniej bolały mnie nogi. Kapsułka jest duża, powinna być mniejsza lub o innym kształcie, tak aby łatwiej było ją połknąć.

8: Podczas przyjmowania suplementu zauważyłam, że uderzenia gorąca są rzadsze.

9: W nocy często dokuczają mi uderzenia gorąca, a mam wrażenie, że dzięki Pomi-T stały się bardziej znośne. Kiedy brałam Pomi-T mniej się denerwowałam i moje ogólne samopoczucie było lepsze.

10: Uderzenia gorąca były rzadsze. Odczułam też złagodzenie bólów stawów. Pomi-T poprawiło moje samopoczucie i obniżyło poziom lęku.

11: Przyjmując Pomi-T, czułam, że uderzenia gorąca są mniej nasilone, nie dokuczały mi również zaparcia. Nie zauważyłam wpływu na bóle stawów. Kapsułka była dla mnie nieco zbyt duża.

12: Po kilku dniach przyjmowania Pomi-T zauważyłam, że osłabł ból ścięgien w obu małych palcach. Obecnie ból niemal całkowicie ustąpił. Dokuczał mi również ból łokcia i stawów kolanowych — ten problem również się zmniejszył. Mam też wrażenie, że w tym sezonie mam również mniej nasilone objawy alergii, ale nie wiem, czy to z powodu przyjmowania suplementu.

13: Kiedy brałam Pomi-T, objawy alergii były mniej nasilone, a mój nastrój bardziej stabilny. Suplement Pomi-T zawiera same dobre składniki, a więc czułam się bezpiecznie, przyjmując go. Kapsułka jest duża i trudna do przełknięcia. Mniejszy rozmiar byłby lepszy.

14: Początkowo nie zauważyłam żadnych korzyści, ale po miesiącu zwróciłam uwagę, że uderzenia gorąca były rzadsze. Gdy wchodzę po schodach, odczuwam ból w prawym kolanie, ale wydaje mi się, że ten problem również nieco ustąpił w trakcie kuracji Pomi-T. Produkt nie pomógł mi na bóle głowy. Wydaje mi się, że złagodził uczucie zmarzniętych kostek.

15: Po pewnym czasie przyjmowania Pomi-T zauważyłam złagodzenie bólu w niektórych stawach.

16: Po dwóch tygodniach przyjmowania preparatu zauważyłam, że uderzenia gorąca mniej mi dokuczają, ale wpływ na to mogły mieć inne czynniki. Po ustąpieniu uderzeń gorąca odczułam korzyści z przyjmowania suplementu.

17: W połowie kwietnia zaczęły dokuczać mi wzdęcia i dyskomfort, przestałam więc zażywać Pomi-T. Od tego momentu zauważyłam, że uderzenia gorąca dokuczają mi częściej.

18: Zauważyłam znaczne złagodzenie bólu w stawach biodrowych. Ogólnie zauważyłam, że bóle stawów są mniej dokuczliwe. Przyjmuję również inne leki, ale ponieważ podczas brania Pomi-T różnica była zauważalna, rozważam dalsze przyjmowanie preparatu.

19: Wydaje mi się, że preparat pomógł odrobinę złagodzić ból pleców.

20: Mam wrażenie, że preparat złagodził nieco objawy alergii.

21: W pierwszym miesiącu nie zauważyłam żadnych rezultatów, ale później zwróciłam uwagę, że skóra wokół oczu wygląda lepiej i mam mniejsze zmarszczki.

22: Mam wrażenie, że suplement złagodził ból w nadgarstku i niektóre objawy alergii. Gdy przestałam przyjmować Pomi-T, zauważyłam nawrót bólu stawów.

23: Wydaje mi się, że złagodził natężenie uderzeń gorąca.

24: Mam wrażenie, że w tym roku alergia dokuczała mi mniej.

25: Suplement pomógł mi na zaparcia. Wydaje mi się, że byłam również mniej zmęczona.

26: Mam wrażenie, że suplement złagodził uderzenia gorąca i objawy alergii.

27: Moje ogólne samopoczucie uległo poprawie. Mam wrażenie, że uderzenia gorąca nie były tak dokuczliwe, wydaje mi się, że rzadziej drętwiały mi nogi.

28: Zauważyłam poprawę napięcia skóry.

29: Zauważyłam, że moje stawy są bardziej elastyczne, łatwiej było mi wstać rano z łóżka albo podnieść się z fotela. Zaobserwowałam, że uderzenia gorąca stały się rzadsze i mniej dokuczliwe. Moje samopoczucie i nastawienie uległo poprawie.

30: Podczas przyjmowania suplementu zauważyłam, że uderzenia gorąca, i tak niezbyt silne, ustąpiły. Nie dokuczał mi również ból w niektórych stawach.

Suplement diety: Produkt odpowiedni dla wegan. Jedna kapsułka zawiera 150 mg sproszkowanego całego owocu granatu (Punica granatum), 30 mg wyciągu ze sproszkowanych liści zielonej herbaty (Camellia sinensis) w proporcji 5:1 (odpowiednik 150 mg całych liści), 150 mg sproszkowanego całego korzenia kurkumy, 150 mg sproszkowanych całych różyczek brokułu (Brassica oleracea).

Szwajcarski producent Helsinn Integrative przestrzega zasad dobrej praktyki produkcyjnej oraz wykonuje wewnętrzne analizy, aby zapewnić, że każda partia zawiera deklarowane składniki oraz jest wolna od metali ciężkich i pestycydów. Preparat został dostarczony ochotniczkom bezpłatnie przez japońskiego dystrybutora PT Plus (Higashi Kanamachi 5-48-28, Katsushika-ku, Tokio 125-0041, Japonia).

https://www.pomi-t.pl/koszyk/?add-to-cart=49&quantity=1&customize_changeset_uuid=c50cb58b-9808-4f09-8783-ac01ceeec0e3&customize_messenger_channel=preview-1

Related Blogs