Co to jest prostata?

Prostata (inaczej gruczoł krokowy lub stercz) znajduje się tuż pod pęcherzem i otacza cewkę moczową. Gdy gruczoł jest dojrzały, czyli ok. 30. roku życia mężczyzny, ma 3-3,5 cm szerokości. Odpowiada za wzwód podczas stosunku. Produkuje też płyn, który zawiera glukozę, substancję odżywiającą i chroniącą plemniki. W istotnym więc stopniu wpływa na jakość nasienia, a tym samym – męską płodność.

Zwykle jednak przypominamy sobie o niej, gdy sprawia kłopoty – powiększa się lub dochodzi do rozwoju raka prostaty. Co warto wiedzieć o prostacie (zwanej też gruczołem krokowym albo sterczem)?

Z wiekiem prostata przysparza coraz większych kłopotów

Prostata – normalnie przypominająca wielkością i kształtem kasztan – po 50. roku życia zaczyna się powiększać. Często na tyle, że uciska cewkę moczową i mężczyzna ma kłopoty z oddawaniem moczu. Natomiast u panów po sześćdziesiątce wzrasta ryzyko raka stercza.. W Polsce pod względem częstości występowania zajmuje on drugie miejsce po raku płuc. Ale problemy z gruczołem krokowym miewają też młodzi mężczyźni – w ich przypadku najczęściej jest to zapalenie prostaty.

Niewłaściwa dieta i styl życia mają wpływ na wzrost ryzyka chorób stercza

Większą skłonność do nowotworu stercza mają mężczyźni, którzy znacznie przybrali na wadze w wieku 20-22 lat, wcześnie rozpoczęli palić papierosy i spożywają w nadmiarze alkohol. Ryzyko wzrasta przy diecie bogatej w tłuszcze i cholesterol, gdy jemy dużo mięsa oraz pełnotłustego mleka i jego przetworów. Właściwości ochronne ma zaś dieta obfitująca w warzywa i owoce. Szczególnie pożądane w codziennym menu są: pomidory, zielona herbata, różowe winogrona, truskawki, maliny, groszek zielony, rozmaryn, czosnek oraz owoce cytrusowe.

O przeroście prostaty świadczą kłopoty przy oddawaniu moczu

Przerost prostaty zwykle następuje powoli i na początku nie daje objawów. Ale rozrastający się gruczoł coraz silniej zaciska się wokół cewki moczowej i zaczynają się problemy. W miarę jak stan się pogarsza, już samo rozpoczęcie oddawania moczu (mikcji) staje się coraz trudniejsze, a jego wypływ po prostu się urywa. Czasem po wyjściu z toalety dochodzi do krępującego popuszczania, a mężczyzna ma uczucie, że mimo wysiłków pęcherz nie opróżnił się całkowicie.
Nie wiadomo na pewno, dlaczego u jednych mężczyzn prostata rośnie wolno i do końca życia nie stwarza żadnych problemów, u innych zaś jej komórki ulegają degeneracji i rozwija się nowotwór. Ale rodzinne występowanie raka (gdy chorował np. ojciec, stryj czy dziadek) powinno obudzić naszą czujność. Można bowiem odziedziczyć po przodkach predyspozycje do tej choroby. Wtedy koniecznie trzeba dbać o zdrowy styl życia i regularnie się badać.
(źródło: artykuł: “Prostata – prawdy i mity na temat gruczołu krokowego (stercza)”, Anna Jarosz – artykuł z miesięcznika „Zdrowie”)

Co to jest PSA?

Badanie PSA to jedno z bardziej popularnych badań urologicznych, jest to podstawowe badanie wykonywane w diagnostyce raka prostaty, na podstawie próbki krwi. PSA (Prostate Specific Antigen) to antygen sterczowy, czyli glikoproteina, która produkowana jest przez komórki nabłonka gruczołowego prostaty. Badanie PSA nie ma ustalonych norm. Wynik każdorazowy zostaje poddany pod interpretację lekarza. Zazwyczaj jednak przyjmuje się, że podwyższone PSA jest wtedy, gdy wartość stężenia wynosi powyżej 2-4ng/ml, zależnie od wieku. Jednak należy pamiętać, że niższe wartości, np. 1-2ng/ml także mogą wymagać dokładnej obserwacji. W tym zakresie PSA także zdarzają się nowotwory stercza. Szczególnie w przypadku osób młodych (40 lat) oraz obciążonych dziedzicznie rakiem prostaty. Badanie PSA powinni wykonywać regularnie (raz w roku na zlecenie lekarza) panowie powyżej 45 roku życia lub, jeśli wcześniej w rodzinie pojawiał się nowotwór gruczołu krokowego, panowie po 40 roku życia. W przypadku, kiedy pojawia się podwyższone PSA konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem urologiem

Podwyższone PSA – jakie są rokowania

Podwyższone PSA nie zawsze musi być jednoznaczne z diagnozą dotycząca raka prostaty. Po pierwsze, PSA produkowane jest także przez zupełnie zdrowy nabłonek w obrębie prostaty, a antygen ten jest obecny u osób ze zdrowym gruczołem, z jego lekkim przerostem oraz w stanach zapalnych gruczołu. To znaczy, że nie każde podwyższone PSA to nowotwór. Jednak konieczna jest dalsza diagnostyka, którą zaleci lekarz. Dlatego w przypadku podwyższonego wyniku badania PSA, należy niezwłocznie skonsultować się z urologiem. Takiego wyniku nie wolno bagatelizować! Trzeba też pamiętać, że rak prostaty ma doskonałe rokowania, o ile zostanie zdiagnozowany we wczesnym stadium rozwoju choroby.

Wzmocnij swoją prostatę z Pomi-T®

Badania kliniczne przedstawione w ASCO® 2013 wykazały, że Pomi-T ® znacznie obniża poziom antygenu prostaty (PSA). Kolejne badanie opublikowane w Journal of Lifestyle and Disease Management potwierdza korelację między stylem życia i odżywianiem poprzez badanie MRI.

Szeroki zakres
dobroczynnych polifenoli

Połączenie granatu, kurkumy, zielonej herbaty i brokułów może mieć dobroczynny wpływ na zdrowie.

Naturalny
suplement diety

Pomi-T® składa się z naturalnych produktów żywnościowych, sproszkowanych i umieszczonych w wygodnej kapsułce. W porównaniu do suplementów zawierających pojedyncze związki, całe suplementy diety umożliwiają każdemu składnikowi wspólne działanie w celu zapewnienia optymalnych korzyści zdrowotnych

Najwyższe
standardy jakości

Bez konserwantów, barwników, aromatów, cukru, środka chelatującego lub wypełniającego

Jeżeli masz pytania, na które odpowiedzi nie znalazłeś w Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzinapisz do nas.